BIO – kim jest Basia Beuth?

Basia Beuth (czyt. Bojt) – autorka piosenek, wokalistka, animatorka i menedżerka kultury, zaangażowana w wiele działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych. 

Przede wszystkim śpiewa i tworzy w zespole BaHaBa. Ma na koncie wydanie autorskiej płyty „Świat Dobrze Wyjaśniony”, ale jej piosenki znalazły się także na kilku składankach muzycznych ze świata Krainy Łagodności (m.in. serii „W górach jest wszystko co kocham”).

Przede wszystkim śpiewa i tworzy w zespole BaHaBa. Ma na koncie wydanie autorskiej płyty „Świat Dobrze Wyjaśniony”, ale jej piosenki znalazły się także na kilku składankach muzycznych ze świata Krainy Łagodności (m.in. serii „W górach jest wszystko co kocham”).

Stypendystka Marszałka Województwa Opolskiego w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej. Za swoje utwory zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach muzycznych, spośród których za największy sukces uważa Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2015, w Warszawie.

Teksty pisze zarówno dla siebie, jak i innych artystów, tworzyła piosenki promujące wydarzenia kulturalne i młodzieżowe. Jest autorką m.in. dziecięcej piosenki o Opolu „Wolę Opole” napisanej na 800-lecie miasta, międzynarodowej piosenki dzieci z Opola „Śpiewamy w języku pokoju”, a także prawie wszystkich tekstów piosenek na nadchodzącej płycie półfinalisty Voice Of Poland, Michała Bobera.

Basia Beuth stworzyła także w Opolu dziecięco-młodzieżowy zespół LEMONIADA, który aktywnie działa od 2020 roku. To jedyny w Polsce zespół, w którym młodzieżowi wokaliści w wieku 9-14 lat, śpiewają autorskie, specjalnie dla nich napisane piosenki i koncertują z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków. Zespół ma na koncie koncerty na dużych scenach, nagrania studyjne i teledyski.

Basia działa także w środowisku organizacji pozarządowych, zajmujących się kulturą i edukacją. M.in. jest wice-prezesem muzycznej fundacji BLUESOPOLE, której misją jest promocja lokalnych twórców muzycznych i integracja środowiska muzycznego Opolszczyzny. Wspólnie z fundacją zorganizowała ponad 140 koncertów i 35 edycji Opolskiego Jam Session (jako przestrzeni integracji i promocji muzyków z regionu), w ramach projektów miejskich i wojewódzkich.

Sama tworzy, ale także wspiera rozwój twórczy i wokalny innych. Na co dzień prowadzi Studio Działań Kreatywnych, w którym zajmuję się prowadzeniem zajęć wokalno-rozwojowych, organizacją warsztatów artystycznych i koncertów oraz twórczością muzyczną.

Przez 4 lata współpracowała także z Radiem Opole, prowadząc autorskie audycje muzyczne i kulturalne: Dobre Granie Ekstra, Rewiry Kultury oraz cykl Sekretne Życie Piosenki.

Z wykształcenia – psycholog i trener rozwoju osobistego. Bywa czasem także konferansjerem i prelegentem wydarzeń muzycznych i rozwojowych. Ma na koncie ponad 4 000 godzin różnorodnej pracy warsztatowej z grupą (w tym warsztatami z emisji głosu i wystąpień publicznych), a także doświadczenie w prowadzeniu i animowaniu artystycznym dużych grup (nawet powyżej 300 osób).

DEBIUT PŁYTOWY – ALBUM AUTORSKI

Premiera płyty „Świat Dobrze Wyjaśniony” miała miejsce 4 kwietnia 2013 roku.

Została wydana nakładem wydawnictwa CYTRYNA, a koncert premierowy odbył się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.

Album zawiera 14 piosenek z tekstami Basi i muzyką współtworzoną z zespołem. W produkcji i nagraniu płyty udział wzięli:
– Łukasz Chomiak (bas)
– Paweł Kaliciński (gitara)
– Marcin Skaba (skrzypce).

Tu można kupić płytę: Basia Beuth – Świat dobrze wyjaśniony sklep.dalmafon.pl

NAGRODY i INNE WYDAWNICTWA MUZYCZNE

Wśród nagród i wyróżnień muzycznych zdobytych przez Basię z projektem solowym są m.in.:

 • Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2015
 • I nagroda [Złoty Gryf Gorlicki] XVI „Poetycko-Muzycznej Bitwy pod Gorlicami”
 • I nagrodę Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej
 • Grand Prix festiwalu YAPA w Łodzi
 • I nagrodę Otwartych Spotkań Artystycznych „Muzyczna Zohylina” w Bukowinie Tatrzańskiej
 • dwie I-sze nagrody Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie za najlepsze wykonanie oraz za najlepszą autorską piosenkę
 • I nagrodę (Złoty Wiatraczek) „Zimowej Giełdy Piosenki” w Opolu – z zespołem Lokalne Ocieplenie

Utwory Basi znalazły się także na składankach muzycznych:

 • „W górach jest wszystko co kocham” [cz.7] (2010)
 • MIŚ, czyli Łagodne Spotkania Muzyczne” (2014)
 • “Bazunowy Kalejdoskop” (2015)
 • Zaśpiewała gościnnie na płycie pt. “Słowiańska dusza” łódzkiego zespołu CARYNA
 • Udział gościnny w nagraniu płyty „Ze Starej Szuflady” zespołu Cisza Jak Ta